Features
12V 40ah lithium battery home battery
Two to four times the service life (3000-5000 cycles)
Drop in replacements (plug and play)
Can go up to 4 in series with this battery
High cycle life 3500+ times
Parameters
| Item | 12V 40ah lithium battery home battery |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1240A |
| Plastic material | ABS |
| Color of Shell | Black/Customized |
| Cell type | Cylindrical LiFePO4 cell |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 40Ah |
| Series | 4S*3.2V |
| Working Voltage | 8.8V ~14.4V |
| Charge Mode | Constant current constant voltage |
| Cell Overcharge Protection Voltage | 3.6V |
| Cell Over-discharge Protection Voltage | 2.2V |
| Recommend Charge Current | 8A |
| Max Charge Current | 40A |
| Working Discharge Current | 40A |
| Peak Discharging Rate(<3s) | 120A |
| Cycle Life@0.2C | Over 3500 times 80%DOD |
| Dimension | Customized |
| Monthly Low Self-Discharge Rate | Less than 2% |
| Design Life | 15 Years |
| Working Temperature | -20~60℃ |
| Storage Temperature | 0~45℃ |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 40Ah

Why Choose MANLY Battery?
Almost all of our IC is from Seiko, has the protection of over-current, over-charge, over-discharge, short circuit, over-voltage, NTC, etc.
We give a long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years, under the recommended usage guidance and storage conditions
If you plan to assemble the battery packs by yourself, no need to worry about not finding suitable accessories, we have prepared all for you, such as busbars, screws, and etc.
More than 12 years of experience in the battery industry, mature production and technology process
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Q: How to place an order?
A: Firstly, let me know your detailed requirements and applications. Secondly, we will quote it according to your requirements or our suggestions. Thirdly, the customer confirms the samples and place a deposit for formal order. Fourthly, we according to your quantity arrange the production schedule.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Hot Tags: 40ah lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













