Features
12v 40ah lithium deep cycle battery for Electric Motorcycle Bicycle/RV/Boats
• Ultra safe Lithium Iron Phosphate chemistry (no thermal run-away, no fire or explosion risks)
• Embedded BMS (Battery Management System): improve lifespan AND secure the battery
• No Lead, no heavy metal, no toxic element
• Calendar life > 10 years
• Excellent temperature robustness (-20 °C up to +60 °C)
Parameters
| Item | 12v 40ah lithium deep cycle battery for Electric Motorcycle Bicycle/RV/Boats |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1240P |
| Housing | Black Plastic |
| Type of Cell | 3.2V LiFePO4 Battery |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Rated Capacity | 40Ah |
| Working Voltage | 8.8V ~14.6V |
| Charge Mode | CC/CV |
| Overcharge Protection Voltage | 3.65V/Cell |
| Over-discharge Protection Voltage | 2.2V/Cell |
| Charge Current | 0.2C~0.5C |
| Max Charge Current | 1C |
| Working Discharge Current | 1C |
| Peak Discharging Rate(<3s) | 3C |
| Cycle Life | >3500 times |
| Size(L*W*H) | Customized |
| Self-Discharge | Less than 2% Monthly |
| Calendar life | >10 Years |
| Connector | Customized |
| Bulid in BMS | Yes |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 40Ah

Why Choose MANLY Battery?
100% tested in production. 100% inspection and 3-complete charge-discharge cycles before shipping. All the products will go through 15 checks.
OEM and ODM orders are welcome, please kindly send us your detailed requirements(Application, Voltage, Capacity, Current and etc.) and we will make your ideas into reality.
More than 12 years of experience in producing lithium battery cells and battery packs for various applications.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: MOQ?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock
Different order quantity has different prices.
Q: Payment term?
A: For samples, 100% payment by T/T or Paypal before delivery.
For small trial orders, 100% payment by T/T before delivery.
For big batch orders, to be negotiated.
Q: what is your warranty?
A: We offer 3 years warranty for all our battery pack.we ensure at least 3500 cycle life for the LiFePO4 battery pack,which means,after 3500@80% DOD,there will still around 60% capacityt left.
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Hot Tags: 12v 40ah lithium deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













