Features
50ah lithium battery package for RV marine solar system
Good performance at high temperature and high temperature resistance
Low self-discharge rate: < 2% monthly
Deep discharge allowed up to 100 %
Operation temperature: -20~60°C
Parameters
| Item | 50ah lithium battery package for RV marine solar system |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1250P |
| Housing | Plastic |
| Inside Cell | 3.2V LiFePO4 cell |
| Basic Information | |
| Voltage | 12V |
| Rated Capacity | 50Ah |
| Working Voltage | 8V ~14.6V |
| Standard Charge Mode | Constant current and constant voltage |
| Overcharge Protection Voltage | 3.65V/Cell |
| Over-discharge Protection Voltage | 2.0V/Cell |
| Charge Current | 10A |
| Max Charge Current | 50A |
| Working Discharge Current | 50A |
| Peak Discharging Rate(<3s) | 150A |
| Cycle Life | >3500 times |
| Size(L*W*H) | Customized |
| Low Self-Discharge Rate | <2% Monthly |
| Calendar life | 10~15 Years |
| Connector | Adjustable |
| Bulid in BMS | Yes |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 50Ah

Why Choose MANLY Battery?
Our products have passed GB_31241, trademark certification, and professional qualification certification for lithium batteries.
We have a rich experience in lithium battery cell production and lithium battery pack assembly.
12+ years production and management experience
Fast delivery time can be 10 ~ 15 working days
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Are all the batteries Grade A?
A: Of course, Brand A and never been used.
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, we will respond to you quickly.
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
Q: What are the shipping ways you can offer?
A: By air/sea/express according to customers' requirements.
Hot Tags: 50ah lithium battery package, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













