Features
UPS LiFePO4 Battery Pack Replace 12 Volt Lead Acid
Using the technology of lithium iron phosphate cell, superior safety,thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions.
Safety: safest Li-Ion battery, PCB board protect, none fire, none explosive
Clean and Green energy, no toxic material contained
Long life cycle, > 3500 times deep cycle,10 times of lead acid battery
Parameters
| Item | UPS LiFePO4 Battery Pack Replace 12 Volt Lead Acid |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1260P |
| Housing | Black Plastic/PVC/Optional |
| Inside Cell | 3.2V Lithium Battery |
| Basic Information | |
| Voltage | 12V |
| Rated Capacity | 60Ah |
| Working Voltage | 8V ~14.6V |
| Charge Mode | Constant current and constant voltage |
| Overcharge Protection Voltage | 3.65V/Cell |
| Over-discharge Protection Voltage | 2.0V/Cell |
| Suggested Charge Current | 12A~30A |
| Max Charge Current | 60A |
| Working Discharge Current | 60A |
| Peak Discharging Rate(<3s) | 180A |
| Cycle Life | Over 3500 times |
| Size(L*W*H) | Customized |
| Monthly Low Self-Discharge Rate | <2% |
| Calendar life | 15 Years |
| Connector | Optional |
| Bulid in BMS | Yes |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 60Ah

Why Choose MANLY Battery?
MANLY has a total span of 1,200,000 square meters, our daily production can exceed 1,200,000 per for battery cells and 3,000 per for battery pack assembly.
MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, production and sales.
We support OEM/ODM service, support sample orders. MOQ:1 Piece.
Wonderful after-sale service and offer 3 ~ 5 years warranty time.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is your term of payment ?
A: 30% T/T in advance ,balance before shippment.
Q: Do you provide samples ?
A: Yes, We provide samples.
Q: How’s the package?
A: Normally are cartons, but also we can pack it according to your requirements.
Q: Can you print my picture or logo on the battery cover?
A: Yes, OEM is available,we can print your picture or logo on the battery case, and you can offer your Logo.
Hot Tags: ups replace 12 volt lead acid, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












