Features
3.2 volt lithium battery 12V battery for industrial portable meter
Drop in replacement for standard lead acid batteries
Half the weight of traditional lead acid batteries.
Less discharge when in storage compared with traditional lead acid batteries.
Longer service life compared to lead acid.
Parameters
| Item | 3.2 volt lithium battery 12V battery for industrial portable meter |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1209A |
| Package | ABS(Black) |
| IP Rate | IP65 |
| Cell type | 3.2V Cell |
| Basic Information | |
| Voltage | 12V/12.8V*4S |
| Typical Capacity | 9Ah |
| Capacity(WH) | 115.2Wh |
| Working Voltage | 10V ~14.6V |
| Charge Mode | CC/CV(Constant current /constant voltage) |
| Recomend Charge Current | 1.8 Amp |
| Max Charge Current | 9 Amp |
| Working Discharge Current | 9 Amp |
| Peak Discharging Rate(<3s) | 27 Amp |
| Cycle Life | >3500 cycles |
| Battery Size | Adjustable |
| Calendar Life | 15 Years |
| Guaranty | 36 Months |
Customized Services: Feel Free send inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 9Ah

Why Choose MANLY Battery?
We have our own factory at aspecial discount
Factory supply: 12 years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products
Quality assurance: We strictly select materials and multi-layer production processes to control the quality first
Support customization: provide personalized lithium battery solution design and custom product manufacturing
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Does your battery pack include BMS? Can we use it for a car?
A: Yes, our battery pack include BMS, you can use it for low-speed car only or aux. power for a standard car. Do not use it for standard cars directly, that will need more complex design BMS for the pack.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory with 3 production bases which is located in Shenzhen, Dongguan, Huizhou in Guangdong province.
Q: When will the products be delivered if the order has been placed?
A: We promise we do deliver our battery in 3-10 days and it will take 12-30 days for the customized items.
Hot Tags: 3.2 volt lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













