Features
LFP Lithium Ion 12.8V 50Ah Battery for boat solar battery
Safest lithium chemistry with high energy.
Significantly lower tendency to self-discharge.
Leak-proof, waterproof and can be installed in any position.
Parameters
LFP Lithium Ion 12.8V 50Ah Battery for boat solar battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V50A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 50Ah |
| Recharge Cycle | >3500 cycles |
| Self Discharge | < 2 percent |
| Lifespan | 15 years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 50A |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 50A |
| Peak discharging current | 150A(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Enclosure Material | ABS |
| Battery Enclosure Size (L*W*H) | Adjustable |
| DC Plug | Customized |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Better storage
Storage is not a problem thanks to extremely low self discharge (LSD) and no risk of sulphation.
3+ Years Warranty
We give a long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years, under the recommended usage guidance and storage conditions.
Perfect Accessories
If you plan to assemble the battery packs by yourself, no need to worry about not finding suitable accessories, we have prepared all for you, such as busbars, screws, and etc.
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: What are there included for a battery or pack, may I buy a charger from you?
A: Battery case, BMS, battery pack, can buy customized connector, charger.
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, we will respond to you quickly.
Q: What are the shipping ways you can offer?
A: By air/sea/express according to customers' requirements.
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Hot Tags: lithium ion 12.8v 50ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












