Features
Solar battery lifepo4 20Ah 12V Lithium Ion Battery
Less discharge when in storage compared with traditional lead acid batteries.
Save time and increase productivity with less down time thanks to superior charge/discharge efficiency.
Factory supplied at 30% charge for safety compliance.
Parameters
Solar battery lifepo4 20Ah 12V Lithium Ion Battery | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V20A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 20Ah |
| Recharge Cycle | >3500 cycles |
| Self Discharge | < 2 percent |
| Lifespan | 15 years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 20A |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 20A |
| Peak discharging current | 60A(<3s) |
| Mechanical Data | |
| Enclosure Material | White ABS |
| Enclosure Size (L*W*H) | Adjustable |
| DC Plug | Customized |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
The source of raw materials and production process are strictly controlled.The product can totally support to pass the UN38.3/MSDS/UL/CE/ROHS and other industry certifications
FAST discharge capable
Unlike traditional lead acid batteries, MANLY Battery rated capacities are independant of the discharge rates. The available capacity of a SLA battery is lower if discharged over 5 hours (compared to their 20hr rating). Drypower Lithium are rated at the 5 hour rate, meaning you could possibly even use a smaller capacity battery, saving you money and weight.
Longer service life
Low maintenance batteries with stable chemistry. Drypower Lithium batteries can last up to 8 times longer than AGM Lead Acid batteries meaning you change batteries less often, also reducing labour costs.
The Customers Feedbacks


More Applications of 24V Lithium Battery

FAQ
Q: How about the lead time?
A: Usually, we haven't stable stock in the warehouse. for samples is around 20 ~ 25 working days, for mass production is around 15 ~ 20 working days.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Hot Tags: 20ah 12v lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












