Features
Rechargeable 18650 li-ion wheelchair battery pack
In-built BMS(Battery Management System) protection against Over-Voltage, Under-Voltage, and Over Current
Drop in replacement for standard lead acid 12Ah batteries
Longer service life compared to lead acid.
Longer run time compared to lead acid.
Parameters
| Item | Rechargeable 18650 li-ion wheelchair battery pack |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1275M |
| Case | Metal/ABS/PVC/Customize |
| Cell Type | 3.2V LiFePO4 cells |
| Protection Level | IP65 |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Number of series | 4S |
| Rated Capacity | 75Ah |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Standard Charing Mode | Constant current and constant voltage(CC/CV) |
| Discharge Cut-off Voltage | 8V |
| Standard Charge Current | 15A~37.5A |
| Max Charge Current | 75A |
| Working Discharge Current | 75A |
| Peak Discharging Rate | 225A(<3s) |
| Cycle Life | >3500 times |
| Max Dimension | TBD |
| Desgin Life | 10+ Years |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 75Ah

Why Choose MANLY Battery?
We offer one-stop power solutions, which saves design time and cost for customer
Strict quality control system which enhances customers' competitiveness
Experienced R&D team, be customer's professinonal power solution consultant
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Middle East, South America, etc.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Q: MOQ?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock
Different order quantity has different prices
Q: How about packing ?
A: Our battery packing with all cartons packing with pallet.
Hot Tags: 18650 li-ion wheelchair battery pack, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












