Features
Lithium Battery LiFePO4 12V 50Ah Emergency Lighting Monitoring System Application
Sealed rechargeable LiFePo4 battery
Direct replacement of lead-acid batteries
Battery sealing performance-tested several times
The low internal resistance of the battery, high discharge rate
Capacity,resistance,Voltage,platform time consistency is good
Parameters
| Battery name | Lithium Battery LiFePO4 12V 50Ah |
| Brand | MANLY/OEM |
| Part No. | MLP1250A |
| Battery type | Lithium iron phosphate battery/LiFePO4/LFP |
| Nominal voltage | 12V/12.8V 4S |
| Nominal capacity | 50Ah |
| Nominal energy | 640Wh |
| Working voltage range | 10.0V ~ 14.6V |
| Charge current range | 1A ~ 50A |
| Max continuous discharge current | 50A |
| Max pulse discharge current | 100A |
| Dimension | 325*170*220mm/223*150*178mm/Customized |
| Warranty | 3+ years |
Application of Lithium Battery LiFePO4 12V 50Ah

Why Choose MANLY Battery?
1. With a professional supporting team, we have expertise in R&D, OEM production, and marketing.
2. With the support of a professional and dedicated engineering and operation team, we are available to bring customers' ideas into reality.
3. Flexible to customized requests, such as color, package, and accessories adjusted, so you can enjoy our quick one-stop OEM service
4. 100% tested in production. 100% inspection and 3-complete charge-discharge cycles before shipping
5. Three-years warranty, provide lifelong technical service support
MANLY Battery Factory Overview



Feedback from Customers

FAQ
Q: Are your a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment and brand. We provide all kinds of OEM/ODM services for clients around the globe!
Q: Can we put the LiFePO4 battery pack in parallel or series by ourselves?
A: YES, but the batteries should be in the same voltage and capacity, or it will influence the cycle life of the battery pack. Also, you should tell us before you place the order, then we will match them before delivery. Before handling the battery, checking the voltage of each battery is necessary.
Q: Can you ship the battery by air?
A: Yes. We can ship by air via UPS, DHL, FedEx.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Q: What is your warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Hot Tags: lithium battery lifepo4 12v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












