Features
Maintenance-free Solar LiFePO4 12V 75Ah Lithium Battery
12V battery pack – Lithium-Iron-Phosphate (LiFePO4) – 12Ah
Very low self-discharge (<3 % per month)
Excellent temperature robustness from -20°C ~ +60°C
Bluetooth App is optional(for Android and ios systems)
Much lighter than Lead Acid and AGM Batteries
Parameters
| Battery name | Maintenance-free Solar LiFePO4 12V 75Ah Lithium Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Part No. | MLP1275A |
| Material | Lithium iron phosphate/LiFePO4/LFP |
| Standard voltage | 12V/12.8V 4S |
| Nominal capacity | 75Ah |
| Max charging current | 30A |
| Continuous discharge current | 1-75A optional |
| Pulse discharge current | 150A |
| Charge temperature | 0°C~ +45°C |
| Overcharge protection voltage | 14.6V |
| Over-discharge protection voltage | 10.0V |
| Standard charging method | CC/CV |
| Charging current | 30A |
| Discharge current | 30A |
| Discharge cut-off voltage | 10.0V |
| Discharge temperature | -20℃ ~ +60℃ |
| Charging time | 1~5h |
Application of 12V 75Ah Lithium Battery
1. Solar architecture: the combination of solar power generation and building materials, so that the future of large buildings to achieve self-sufficient electricity, satellites, spacecraft, space solar power plants, etc.
2. UPS power system: backup power, emergency power, emergency lights, lawn lights, parking locks, access control system power system, and other non-power battery
3. Photovoltaic water pump: solve the deep well drinking and irrigation in areas without electricity.

4. Traffic field: such as beacon lights, traffic / anonymous road signal traffic warning, sign lights, street lights, high altitude obstacle lights, highway / anonymous road wireless phone booth, unattended road power supply, etc.
5. Communication/communication field: solar unattended microwave relay station, fiber optic cable maintenance station, broadcasting/communication/paging power system, rural carrier phone photovoltaic system, small communication machine, GPS power supply for soldiers, etc.
6. Oil, marine meteorological field: solar power system for cathodic protection of oil pipelines and reservoir gates, living, and emergency power supply for oil drilling platforms, marine testing equipment, meteorological/hydrological observation equipment, etc.

Why Choose MANLY Battery?
Source factory
Genuine material
Qualification
Craft structure
Support customization
Perfect service
MANLY Battery Factory Overview




Feedback from Customers

FAQ
Q: Are Manly Battery a factory or trading company?
A: We are a manufacturer with 3 production bases, NOT a trading company.
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: Do you have any MOQ limits?
A: Yes, we have MOQ for the mass production, it depends on the different battery pack, 1 ~ 10 pcs sample orders is available. Low MOQ, 1pcs for sample check is available.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: How about the lead time?
A: Usually, we haven't stable stock in the warehouse. for samples is around 20 ~ 25 working days, for mass production is around 15 ~ 20 working days.
Hot Tags: 12v 75ah lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












