Features:
12Ah Deep Cycle Battery 12V
1.Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
2.No memory effect and rechargeable. the battery pack life is longer.
3.Efficient, insurance, energy saving.
4.Digital display. There are full display lights.
5.Voltage and current can be displayed.
Specification:
| Battery item | 12Ah Deep Cycle Battery 12V |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1212A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 12A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | BMS integrated |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. We offer OME or ODM production , and professional ideas for customized design.
2. With 1200 square meters of plant area.
3.BSCI and Carre four audit arepassed.
4. Won the national high-tech enterprises.
5.24 hour follow-up service for any quality issues.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1.Can I combine lithium ion battery packs in parallel or series connection?
A: Recommends that you purchase a single battery that meets your voltage and capacity requirement to avoid any potential problems.Further, the parallel lithium battery with poor consistency will not charge or overcharge during the charging process, thereby destroying the battery structure and affecting the life of the whole battery.
2.Could you help to design a battery solution?
A: Yes, sure. We have professional technology team that can design solutions for you on your requirements. Such as for solar system, UPS, telecommunication, etc.
3.How to Ask for Support if products failure in warranty?
A: 1. Email us about PI number, serial number, Product S/N number,show uS more details such as: pictures, your testing report or video, if it is the quality problem of product itself, we will resend anew one in next order.
2. we will submit your case to our after sales department, and solve it in 24 hours.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12ah deep cycle battery 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












