Features
Rechargeable 12V 9ah lipo solar battery
1. 100% depth of discharge(DOD)
2. Compact size and lighter weight
3. Rechargeable battery, high capacity, light-weight
4.No memory effect, high current charge, and discharge
Parameters
| Battery item | Rechargeable 12V 9ah lipo solar battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP129A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 9AH |
| Minimum Capacity | 9AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 10A(Could be customized) |
| Discharge Peak Current | 5A(Could be customized) |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | Less than 3% at 25°C per month |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Warranty(Year) | 36 months |
| IP level | IP65 |
| Color | Blue |
| Case Material | PVC |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, production, and sales.
2. The steady growth of production capacity year by year.
3. With a variety of business as the characteristics, the principle of small profits for more sales.
4. MANLY promise 3 years warranty, longer can be negotiated.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What are the advantages of the LiFePO4 battery compared to the SLA/VRLA/lead-acid?
A: For LiFePO4 battery, it has obvious advantages on longer cycle life, high energy density, low self-discharge, lighter weight, etc.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: Can I return the sample fee afterward?
A: As long as the cumulative purchase quantity reaches the standard on time, all can be refunded or discounted in the large goods sample fee, the specific need to negotiate according to the actual case.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lipo solar battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












