Features
12v 80ah uninterruptible power supply for home use
Lightweight construction, considerably lighter than comparable SLA or VRLA batteries of the same size
Drop-in replacement for sealed lead-acid batteries and can use the same charger in most cases
Includes BMS with Low Voltage and High Current disconnects
Parameters
12v 80ah uninterruptible power supply for home use | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP12V80M |
| Electrical Characteristics | |
| Standard Voltage | 12V |
| Standard Capacity | 80Ah |
| Energy | 960Wh |
| Recharge Cycles | <3500 cycles@0.2C |
| Monthly Self-Discharge | Less than 2% |
| Calendar Life | 10+Years |
| Guaranty Period | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Recommend Charge Voltage | 14.6V |
| Way of Charge | Constant current constant voltage(CC/CV) |
| Standard Charge Current | 16A |
Max Charge Current | 80A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 80A |
| Constant Discharing Current | 80A |
| Max Discharing Current | 240A(<3s) |
| End of Discharging Voltage | 10.0V |
| Structure | |
| Battery Type | 3.2V Lithium Battery |
| Battery Cell | Adjustable |
| Terminal Type | M8/Adjustable |
| IP Rate | IP65 |
| Housing | Metal |
| Size(L*W*H) | Customized |
| Operating Temp.Range | |
| Charge | 0℃ to 45℃ |
| Discharge | -20℃ to 60℃ |
| Storage | 0℃ to 45℃ |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 12V 80Ah:

Why Choose MANLY Battery?
With independent experimental equipment, R&D team, production line, and testing equipment.
After-sales carefree, pay more attention to user experience.We cherish every customer and every transaction
Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers
Factory supply: 12 years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: MOQ?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock
Different order quantity has different prices
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Q: Battery life?
A: Over 3,500+ cycles for the energy storage market
Hot Tags: uninterruptible power supply for home use, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












