Features
12v LiFePO4 battery backup for internet modem
High cycle life 5000 @ 50% DOD
More economical than AGM / Gel batteries
Leak-proof, waterproof and can be installed in any position
Parameters
12v LiFePO4 battery backup for internet modem | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP12V25M |
| Electrical Characteristics | |
| Standard Voltage | 12.8V |
| Standard Capacity | 25Ah |
| Energy | 320Wh |
| Recharge Cycles | More than 3500 cycles@0.2C |
| Monthly Self-Discharge | <2% |
| Calendar Life | 15 Years |
| Guaranty Period | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Recommend Charge Voltage | 14.6V |
| Way of Charge | CC/CV |
| Standard Charge Current | 5A |
Max Charge Current | 25A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 25A |
| Constant Discharing Current | 25A |
| Max Discharing Current | 75A(<3s) |
| End of Discharging Voltage | 10.0V |
| Structure | |
| Battery Type | 3.2V Battery |
| Battery Cell | Adjustable |
| Terminal Type | Adjustable |
| IP Protection | IP65 |
| Housing | Metal |
| Size(L*W*H) | Adjustable |
| Operating Temp.Range | |
| Charge | 0℃ to 45℃ |
| Discharge | -20℃ to 60℃ |
| Storage | 0℃ to 45℃ |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 12V 25Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Quality tracing system: comprehensive and perfect tracing system, providing accurate data for after-sales service
3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation
100% full inspection of the goods: responsible for each lithium battery, all shipped batteries 100% full inspection
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: Are your a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment and brand. We provide all kinds of OEM/ODM services for clients around the globe!
Q: Are all the batteries Grade A?
A: Of course, Brand A and never been used.
Q: How can I do if I need more help with the order?
A: You can chat online with our sales or send us an email inquiry, we will respond to you quickly.
Hot Tags: battery backup for internet modem, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












