Features
12v ups for cctv system Outdoor Speaker Electric Sprayer Fishing Devices
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
Bluetooth technology to monitor battery status is optional
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Parameters
| Item | Small uninterruptible power supply 12V 20Ah for UPS Alarm System Emergency Lighting |
| Brand | Manly/OEM |
| Model | MLP12V24P |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 24Ah |
| Capacity(Wh) | 307.2Wh |
| Recharge Cycles | More than 3500 cycles |
| Self-Discharge | >2% per month |
| Standard Charging | |
| Max.Charging Voltage | 14.6V |
| Way of Charge | CC/CV |
| Suggested Charge Current | 4.8~12A |
| Max Charge Current | 24A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 24A |
| Continous Discharing Current | 24A |
| Pulse Discharing Current | 72A(<3s) |
| Cut-off Voltage | 8.8V |
| Structure | |
| Inside Cell | 3.2V Lithium iron phosphate |
| Connector | Adjustable |
| Shell | IP65 PVC |
| Battery Size (L*W*H) | As per your request |
| LiFePO4 Battery Advantage | |
| High Temperature Resistant | Low Self-discharge |
| Maintenance free | No memory effect |
Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 24Ah

Why Choose MANLY Battery?
Professional: Professional manufacturer of lithium iron phosphate batteries and battery packs
Quality: Powerful factory, with 3 major production bases, 3 years warranty, the professional R&D team
Strict aging test: aging test process "charge-discharge-charge", 100% fully inspected and qualified for shipment
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen, or FOBGuangzhou, you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
Q: Can your batteries pass the ULCE/ROHS/MSDS certificate?
A: Yes, our batteries meet the international industrial standards, like UL, CE/RoHS/CCC
Hot Tags: ups for cctv system, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












