Features
12V 12ah Solar Light Batteries
1. Lithium iron phosphate chemistry materials
2. The electrolyte is gel-like, immobile, and does not leak, enabling
uniform reaction of each part of the plate.
3. IP65 class of protection
4. Extendible & Widely use
5. Avoid acid mist being separated out, environment friendliness
Parameters
| Battery item | 12V 12ah Solar Light Batteries |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1212A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Minimum Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 12V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 15A |
| Charge Current | 5A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customization is available |
| Operation Temp. | Discharge at -20°C ~ 75°C & Charge at 0°C ~ 60°C |
| Short circuit protection | With protection |
Let us know what you need and we will take care of the rest for you, with customizable batteries for products just for you.
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. Focused on lithium battery industry for more than 12 years, specially set up R & D technical team
2. Each group of batteries is strictly aged (at least 3 complete charge/discharge cycles). Various safety tests including transportation drop test before shipment
3. Customize Service: MANLY's battery voltage, capacity, current, size, etc all can be customized to meet specific applications.
4. Quick and professional response to your inquiries within 24h
5. MANLY also has a good BMS (Battery Management System) supplier who is the first brand in China market with high technical and good service.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Where is your factory located? How can I visit there?
A1: Our factory is located in Shenzhen, Dongguan, Huizhou, Guangdong province, China, very close to Guangzhou or Hongkong, you can fly to Shenzhen directly, and we will pick you up, warm welcome to visit our factory and guide our works.
Q2:How do you make our business long-term and good relationship?
A2: We keep good quality and competitive prices to ensure our customer's benefit.
Q3: Can you provide OEM and ODM services?
A3: We have a strong R&D capability, OEM & ODM service can be provided to meet customers' special requests.
Q4: Do I need to use a solar panel controller to charge via solar?
A4: Yes, the charge voltage should be 14.6V and the charge current should be 9Amp.
Q5: What is your payment term?
A5:T/T, and Paypal. This is negotiable
Q6: How can I get the price?
A6:We usually quote within 24 hours after we get your inquiry(Except weekends and holidays).
-If you are very urgent to get the price, please email us or contact us in other ways so that we can offer you a quote.
More Products

If you have plans to get the battery for your projects, welcome to contact our online sales engineers or email us at sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: solar light batteries, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













