Features
12V 18Ah battery backup battery for Ups Solar Panel
3500+ cycles recovery capacity of 80% initial
Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead acid battery
Support for Series application expansion (up to 51.2V) and also four in parallel
Parameters
| Item | 12V 18Ah battery backup battery for Ups Solar Panel |
| Brand | Manly/OEM |
| Model | MLP12V18P |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Voltage | 12V*4 |
| Nominal Capacity | 18Ah |
| Capacity(Wh) | 216Wh |
| Cycle Life | >3500 cycles |
| Monthly Self-Discharge | >2% |
| Standard Charging | |
| Max.Charging Voltage | 14.6V |
| Way of Charge | CC/CV |
| Suggested Charge Current | 0.2~0.5C |
| Max Charge Current | 1C |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 1C |
| Constant Discharing Current | 1C |
| Max Discharing Current | 3C(<3s) |
| Cut-off Voltage | 8.8V |
| Structure | |
| Inside Cell | Lithium iron phosphate |
| Terminal Type | Adjustable |
| Housing | IP65 ABS |
| Battery Size (L*W*H) | Customzied |
| LiFePO4 Battery Advantage | |
| High Temperature Resistant | Low Self-discharge |
| Maintenance free | No memory effect |
Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 18Ah

Why Choose MANLY Battery?
We support OEM/ODM service, support sample orders. MOQ:1 Piece.
Fast delivery time can be 10 ~ 15 working days
You can fully enjoy high quality & competitive price
All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What are the shipping ways you can offer?
A: By air/sea/express according to customers' requirements.
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Q: What are the application for the LiFePO4 battery pack?
A: It could be used for marine, RV, backup power, golf cart, forklift, AGV, solar and others where lead-acid is used.
Q: What certification do you have?
A: Most of the products are UL/CE,REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Hot Tags: battery backup battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












