Features
OEM 12v 120ah lithium ion battery electric car LiFePO4 battery pack
Internal battery management system for safe charging and discharging
Factory supplied at 30% charge for safety compliance.
Suitable for use in a wider range of applications where ambient temperature is unusually high: up to +60°C.
Parameters
OEM 12v 120ah lithium ion battery electric car LiFePO4 battery pack | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP12V120A |
| Electrical Characteristics | |
| Standard Voltage | 12.8V |
| Standard Capacity | 120Ah |
| Capacity(Watt-Hour) | 1536Wh |
| Recharge Cycles | More than 3500 times |
| Monthly Self-Discharge | < 2% |
| Lifespan | 15 Years |
| Guaranty | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Cut off Charging Voltage | 14.6V |
| Way of Charge | CC/CV |
| Standard Charge Current@0.2C | 24A~60A |
Max Charge Current@1C | 120A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current@1C | 120A |
| Constant Discharing Current@1C | 120A |
| Max Discharing Current@2C | 240A(<3s) |
| End of Discharging Voltage | 10.0V |
| Structure | |
| Cell Type | 3.2V LFP Battery |
| Outer Plug | M6/M8 |
| Enclosure Protection Level | IP65 |
| BMS Function | Over-charge, over discharge, over current and over temperature etc |
| Housing | Black ABS |
| Enclosure Size(L*W*H) | Adjustable |
| Operating Temp.Range | |
| Charge | 0℃ to 45℃ |
| Discharge | -20℃ to 60℃ |
| Storage | 0℃ to 45℃ |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 12V 120Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Customized bracket and core, protection plate assembly, strong and fall-proof more secure.
With professional R&D team, experienced workers and advanced equipments, we are determined to provide you high-quality battery.
Manly had some big project in USA, Canada ,Australia and Netherlands ,all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Do you have MOQ for Your Batteries?
A: We want to support our customers without MOQ requests for neutral orders.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: What charger do you recommend using?
A: We recommend a 14.4V lifepo4 battery charger.
Hot Tags: 12v 120ah lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












