Features
Rechargeable Solar Lithium Ion Phosphate Pack 150ah lithium ion battery
Support for Series application expansion (up to 51.2V) and two in parallel
Leak-proof, waterproof and can be installed in any position
Fast charging, up to 100% power consumption. Can be charged in an hour.
Parameters
Rechargeable Solar Lithium Ion Phosphate Pack 150ah lithium ion battery | |
| Brand | Manly |
| Model | MLP12V150A |
| Electrical Characteristics | |
| Standard Voltage | 12.8V |
| Standard Capacity | 150Ah |
| Capacity(Watt-Hour) | 1920Wh |
| Recharge Cycles | More than 3500 times |
| Monthly Self-Discharge | < 2% |
| Lifespan | 15 Years |
| Guaranty | 3 Years |
| Standard Charging | |
| Cut off Charging Voltage | 14.6V |
| Way of Charge | CC/CV |
| Standard Charge Current@0.2C | 30A~75A |
Max Charge Current@1C | 150A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current@1C | 150A |
| Constant Discharing Current@1C | 150A |
| Max Discharing Current@2C | 300A(<3s) |
| End of Discharging Voltage | 10.0V |
| Structure | |
| Cell Type | 3.2V LFP Battery |
| Outer Plug | M6/M8 |
| Enclosure Protection Level | IP65 |
| Housing | Black ABS |
| Enclosure Size(L*W*H) | Adjustable |
| Operating Temp.Range | |
| Charge | 0℃ to 45℃ |
| Discharge | -20℃ to 60℃ |
| Storage | 0℃ to 45℃ |
LiFePO4 VS Lead Acid Battery:

Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications for 12V 150Ah:

Why Choose MANLY Battery?
Factory supply: 12 years of experience in regular factories focusing on the development, production, and sales of various types of lithium battery products
Various safety certifications: all products can pass UN, UL, CE, KC, FCO and other safety certifications
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Does it come fully charged?
A: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC (approx. 13.15 Volts) due to the transportation restrictions! Hope it helps.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's three year's warranty, for quality problems, we will send you a new one.
Hot Tags: 150ah lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













