Features
12V 12Ah Lithium LiFePO4
1. Replacement of Lead-acid batteries,safer and more stable
2. High energy density,light weight,easy installation, the low overall cost
3. According to customer needs for design and customization
4. Long cycle life,1C/1C charge, and discharge 1500 times the remaining capacity of more than 80%
Parameters
| Battery item | 12V 12Ah Lithium LiFePO4 |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1212A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Minimum Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.8V±0.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Charge Current | 6A |
| Discharge Peak Current | 12A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Outer Package Material | Metal case |
| BMS | Overcharge Over-discharge, Over temperature, Short circuit |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. We are a professional and vigorous new energy company .
2. We are a supplier and innovator specializing in the research, development, design, manufacture and sale of lithium batteries.
3. ISO, CE, FCC, ROHS, MSDS, UN38.3 are approved.
4.With 36months warranty.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What is special about lithium batteries?
A: With high energy density, it has reached 460-600Wh/kg, which is about 6-7 times that of lead-acid batteries. Long service life, life span can reach more than 6 years. Lightweight, the weight is about 1/5-6 of the lead-acid product under the same volume.
Q: What is a lithium battery used for?
A: Lithium battery use for power and energy storage. Like emergency power backup or UPS. Dependable electric and recreational vehicle power, golf cart,reliable and light-weight marine,solar power storage, surveillance or alarm systems in remote locations.
Q: What is the difference between a lithium battery and a lithium-ion battery?
A: It mostly comes down to the fact that lithium-ion batteries are rechargeable while lithium batteries are single-use. Lithium battery have a higher energy density than lithium ion batteries.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 12ah lithium lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












