Features:
12V 150AH Battery
1.no memory effect;
2. lead free, no harm;
3.high energy density, low internal resistance;
4. excellent safety performance, no explosion, no fire;
5. can be flexibly made into battery packs with different voltages, capacities, and size;
Specification:
| Battery item | 12V 150AH Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP12150A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 150AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 58A |
| Discharge Peak Current | 150A (5-10 seconds) |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel /Series Support | Yes, Max 4 |
| Battery Case | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.ISO, CE, FCC, ROHS, MSDS, UN38.3 are approved
2.With complete QC inspection from the material to the mass production
3.Provide the customized service
4.With 36months warranty
5.24 hour follow up service of any quality issues
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: What is over-discharge?
R: After charge, test the batteries' initial state. When the batteries are normal, discharge to 0V at 0.5C. Observe changes inbattery appearance.
Q: Can I have a sample order?
R: Yes, we accept sample order to test and check quality. Batteries can be made as require.
Q: How is your factory?
R:We are large,covers an area of 120000 m2 and Annual output of 100 million dollars.
Q: How is your quality?
R:Our products are State Inspection Exemption Products,our internal standard and QC standard is higher than national standard.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 150ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












