Features
High Quality12V 20Ah Lithium LiFePO4
1. Includes BMS with Low Voltage and High Current disconnects
2. Higher capacity than comparable SLA or VRLA batteries
3.More light-weight & Clean energy
4. Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Parameters
| Battery item | High Quality12V 20Ah Lithium LiFePO4 |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1220A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 20AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6±0.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Discharge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 15A |
| Fast Charge Current | 1-2C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Warranty(Year) | 36 months |
| Charge Mode | CC/CV |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Casing | IRON Box |
| Certification | CE/ROHS/MSDS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Professional lithium battery manufacturer with leading technology.
2. Advanced automatic production line!
3. Packaging Details: Standard export carton or OEM package.
4. Customers are always welcome to visit our office and factory to guide our work.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Is sample order acceptable?
A: Yes, for all batteries or battery packs, sample orders for testing quality is reasonable and acceptable
Q: Are you a factory or a trading company?
A: We have factory and company, over 10 years experience, welcome to visit.
Q: What is your lead time if I placed an order?
A: For all products in stock, our lead time is within 2 working days after payment is received. For these that we don't stock for the moment such as customized battery packs, the sample needs 5-17 days, mass production time needs 3-5 weeks, it depends on order quantity.
Q: Is it OK to print my logo on the product?
A: Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 20ah lithium lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











