Features
12V 80Ah LiFePO4 Deep Cycle Battery
1.3000 cycles at 100% DoD @ 1C (see chart tab)
2.98% energy efficiency
3.100% Maintenance-free
4. Operating temperature in discharge: -20°C à +60°C
Parameters
| Battery item | 12V 80Ah LiFePO4 Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1280A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Minimum Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Fast Charge Current | 1-3C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | 25°C, monthly ≤3% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Accept |
| Warranty(Year) | 36 months |
| Charge Duration | 4-5hrs(Standard) |
| Outer Package Material | Iron box |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. With a total span of 120,000 square meters, monthly production capacity can exceed 6,000,000 Ah in our factories.
2. MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, custom, and sale.
3. Provide lifetime technical support.
4. With a variety of business as the characteristics, the principle of small profits for more sales.
5. Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Do you provide after-sales service?
A1: Yes, the warranty is 3 years, if any quality problems on our side in this period, we can send a new one as a replacement.
Q2:What is your company's advantage?
A2: We only supply high-level quality lithium batteries and we guarantee on-time shipment, we also provide excellent after-sales service.
Q3: Do you accept OEM/ODM?
A3: Yes,it is avaliable.
Q4:Can I have samples to test? And what is lead time for sample order?
A4:Yes,we can supply samples,the leadtime for samples is 7-10 days.and buyer pay for sample cost and shipping cost.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 80ah lifepo4 deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












