Features
12V battery emergency power 42Ah for Golf Trolly Electric Motorcycle Bicycle Scooter UPS Solar
Battery Management System (BMS) is incorporated against abuse.
Over voltage and under voltage protection
Reverse polarity and short circuit protection
Parameters
| Item | 12V battery emergency power 42Ah for Golf Trolly Electric Motorcycle Bicycle Scooter UPS Solar |
| Brand | Manly/OEM |
| Model | MLP12V42P |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 42Ah |
| Capacity(Wh) | 504Wh |
| Recharge Cycles | >3500 cycles |
| Self-Discharge | >2% |
| Standard Charging | |
| Max.Charging Voltage | 14.6V |
| Way of Charge | CC/CV |
| Suggested Charge Current | 0.2C~0.5C |
| Max Charge Current | 1C |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 1C |
| Continous Discharing Current | 1C |
| Pulse Discharing Current | 3C(<3s) |
| Cut-off Voltage | 8.8V |
| Structure | |
| Cell | 3.2V LiFePO4 Cell |
| Outer Plug | Customized |
| Shell | Blue PVC |
| Shap | Adjustable |
| Battery Size (L*W*H) | Adjustable |
| LiFePO4 Battery Advantage | |
| High Temperature Resistant | Low Self-discharge |
| Maintenance free | No memory effect |
Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 42Ah

Why Choose MANLY Battery?
3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation
3 teams to control production quality, 11 core nodes control, 64 processes strict control
Modern automatic equipment: to ensure the high precision and quality of the product requirements
Quality assurance: We strictly select materials and multi-layer production processes to control the quality first
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What's your after service
A: Our products are produced in a strict quality control system and the defective rate will be less than 0.2%.during the guarantee period, we will send new batteries with new orders for a small quantity. For defective batch products, we will resend to you. or make a discount on the new orders.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Hot Tags: battery emergency power, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












