Features
12 volt battery for travel trailer RV Camping Motorhome
Environment-friendly without PB, CD added
Flexible size design subject to different spaces of the application
CE/RoHS Directive-compliant/MSDS/UN38.3/IEC61233 standards
Parameters
| Item | 12 volt battery for travel trailer RV Camping Motorhome |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1270A |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Typical Capacity | 70Ah |
| Energy (WH) | 896Wh |
| Working Voltage | 10.0V ~14.4V |
| Overcharge protection voltage | 14.6V+0.05V |
| Over-dischargeprotection voltage | 10.0V+0.05V |
| Charge Mode | CC/CV |
| Charge Current(0.2C) | 14A |
| Peak Charge Current(1C) | 70A |
| Constant Discharge Current(1C) | 70A |
| Pulse Discharging Rate(3C) | 210A(<3s) |
| Cycle Life | Over 3,500 cycles |
| Size(L*W*H) | Customized |
| Protection Level | IP65 |
| Casing/Color | ABS/Black |
| Connector | Customized |
Customized Services: Feel Free send inquiry to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 70Ah

Why Choose MANLY Battery?
Strict aging test: aging test process "charge-discharge-charge", 100% fully inspected and qualified for shipment
Direct Manuafcturer
Our factory is located in Guangdong China and has several branches
Professional Technical Support
We have 12+ years of production experience , rich in technical skills
Professional Sales Team
We have a sales team with expertise and experience
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Do you have a MOQ limit?
A: Yes, we do have a MOQ for different voltage and capacity, just email us at info@manlybatteries.com for more details.
Q: Can MANLY Battery accept the OEM/ODM order?
A: Of course, OEM & ODM are accepted, since we are manufacturers and we have a strong R&D team that customizes the different voltage, capacity, dimensions for customers' different applications.
Q: Can you ship the battery by air?
A: Yes. We can ship by air via UPS, DHL, FedEx.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Q: How can I get the sample to check your quality?
A: After price confirmation, you can require samples to check the quality of our products. If you just need a blank sample to check the design and quality.
Hot Tags: battery for travel trailer, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












