Features
12V marine rv deep cycle battery
Excellent security: no fire, no explore of short-circuit, over-charge, over-discharge, over-current, Shock, vibration, crush, acupuncture.
Long cycle lifespan: capacity recovery can be above 80% after 3500 cycles
High discharge voltage plateau
Parameters
| Item | 12V marine rv deep cycle battery |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1250A |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Typical Capacity | 50Ah |
| Energy (WH) | 640Wh |
| Working Voltage | 10.0V ~14.4V |
| Overcharge protection voltage | 14.6V+0.05V |
| Over-dischargeprotection voltage | 10.0V+0.05V |
| Charge Mode | Constant current and constant voltage(CC/CV) |
| Charge Current(0.2C) | 10A |
| Peak Charge Current(1C) | 50A |
| Constant Discharge Current(1C) | 50A |
| Pulse Discharging Rate(3C) | 150A(<3s) |
| Recharge Cycle | More than 3,500 cycles |
| Size | Customized |
| IP Level | IP65 |
| Casing/Color | ABS/Black |
| Connector | M6/M8 |
Customized Services: Feel Free send inquiry to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 50Ah

Why Choose MANLY Battery?
Quick response to any inquiry within 12 hours
Customized design is available, OEM/ODM are welcome
Highest quality at the best price
Brand-new A product battery: safe explosion-proof, long cycle life, multi-layer high-temperature diaphragm, high energy density
Automatic battery grouping and matching: computer calculations throughout the process, stronger endurance, highly precise and standardized assembly, one-time screening of voltage and internal resistance, high consistency, and uniform discharge
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Q: Can your batteries pass the ULCE/ROHS/MSDS certificate?
A: Yes, our batteries meet the international industrial standards, like UL, CE/RoHS/CCC
Q: Does MANLY accept sample orders? What's the Minimum Order Quantity?
A: Trial order or sample order is accepted, but the same cost as bulk.
Q: What are the shipping ways you can offer?
A: By air/sea/express according to customers' requirements.
Q: Is it available for OEM service?
A: Yes, your own brands are available.
Hot Tags: marine rv deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












