Features
12V lithium ion battery LiFePO4 Deep cell rv battery
Standby and Auto-start modes to increase battery life
100% depth of discharge (DOD) for consistent, reliable power output
System modifications may be necessary for your system
Parameters
| Item | 12V lithium ion battery LiFePO4 Deep cell rv battery |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP12100A |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Typical Capacity | 100Ah |
| Energy (WH) | 1280Wh |
| Working Voltage | 10.0V ~14.4V |
| Overcharge protection voltage | 14.6V+0.05V |
| Over-dischargeprotection voltage | 10.0V+0.05V |
| Charge Mode | Constant current and constant voltage(CC/CV) |
| Charge Current(0.2C) | 20A |
| Peak Charge Current(1C) | 100A |
| Constant Discharge Current(1C) | 100A |
| Pulse Discharging Rate(3C) | 300A(<3s) |
| Recharge Cycle | 3,500+ cycles |
| Size | Adjustbable |
| IP Level | IP65 |
| Casing/Color | ABS/Black |
| Connector | M6/M8 |
| OEM/ODM Service | |
| Voltage, Capacity, Logo, Label, Material, Color, Size and other requirements can be customized! | |
Customized Services: Feel Free send inquiry to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 100Ah

Why Choose MANLY Battery?
We focus on producing lithium battery cell and packs assembly
TESTING
Complete testing equipment
Four testing standard
EQUIPMENT
Factory, professional production, quality assurance
PROFESSIONAL SERVICE
Excellent management team, professional technical personnel
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What can I get the price?
A: We usually quote within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the price, please tell us in your email so that we will regard your inquiry priority.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen, or FOBGuangzhou, you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Q: What is your package look like? Can I have the customized package?
A: We have the factory's current standard package, the customized print logo shall comply with the buyer's requirements, and the extra charges will be borne by the buyers, for more details, please contact us.
Hot Tags: deep cell rv battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













