Features
UPS Solar Energy Lithium 12V 10Ah Battery
Extremely safe and stable chemistry
More economical than AGM / Gel batteries
Maintenance-free and liquid-poor
Safest lithium chemistry with high energy
Low self-discharge rate, less than 3% monthly
Specifications
| Item | UPS Solar Energy Lithium 12V 10Ah Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1210A |
| Battery type | Deep cycle LiFePO4 battery |
| Standard voltage | 12.8V |
| Nominal capacity | 10Ah |
| Charging current | 5A |
| Continuous discharge current | 5A optional |
| Pulse discharge current | Instantaneous 20A (<3S) |
| Service life | More than 3,500 times |
| Overcharge protection voltage | 14.6V |
| Over-discharge protection voltage | 10V |
| Standard charging method | Constant current and voltage (CC/CV) |
| Discharge cut-off voltage | 10.0V |
| Discharge temperature | -20 ~ +65℃ |
| Charging time | 1-5 hours |
| Dimension | 151*65*94*100mm/Customized |
| Service | OEM/ODM orders are welcome |
Applications of the Lithium 12V 10Ah Battery
Suitable for access control burglar alarm system / sprayer / children's toys electric car / medical instruments / radio transceiver / emergency lighting system / LED lights / electric toy car / solar energy system / small lamps / small UPS / fire fighting system and security defense alarm system and many other fields

Why Choose MANLY Battery?
1. Original lithium battery R&D and production
2. More than 12 years of experience in the battery industry, mature production, and technology process
3. We strictly select materials and multi-layer production processes to control the quality first
4. Quick and professional response to your inquiries within 24h
5. Wonderful after-sale service and offer 3 ~ 5 years warranty time
MANLY Battery Factory



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory with 3 production bases which is located in Shenzhen, Dongguan, Huizhou in Guangdong province.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: What about the lead time for mass production?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: What’s your payment term?
A: TT, L/C, West Union, etc.
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Hot Tags: lithium 12v 10ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













