Features
12v 48ah liFePO4 battery backup for modem and router
Longer service life compared to lead acid.
Longer run time compared to lead acid.
Factory supplied at 30% charge for safety compliance.
Parameters
| Item | 12v 48ah liFePO4 battery backup for modem and router |
| Brand | Manly/OEM |
| Model | MLP12V48P |
| Electrical Characteristics | |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 48Ah |
| Capacity(Wh) | 314.4Wh |
| Recharge Cycles | >3500 cycles |
| Self-Discharge | >2% |
| Standard Charging | |
| Max.Charging Voltage | 14.6V |
| Way of Charge | CC/CV |
| Suggested Charge Current | 9.6~24A |
| Max Charge Current | 48A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 48A |
| Continous Discharing Current | 48A |
| Pulse Discharing Current | 144A(<3s) |
| Cut-off Voltage | 8.8V |
| Structure | |
| Cell | 3.2V LiFePO4 Cell |
| Outer Plug | Adjustable |
| Shell | Blue PVC |
| Shap | Adjustable |
| Battery Size (L*W*H) | Adjustable |
| LiFePO4 Battery Advantage | |
| High Temperature Resistant | Low Self-discharge |
| Maintenance free | No memory effect |
Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 48Ah

Why Choose MANLY Battery?
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
Perfect system certification: each functional department, through the ISo9001, ISO14000 international quality system certification
High-quality lithium iron phosphate battery core, high capacity, high power, with explosion-proof valve and PTC thermistor double protection, the cycle life of up to a thousand times
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Do you have any sales service?
A: Yes, we do a 3+ Years Warranty for any of our batteries.We keep promise we do full refund for the defective battery.
Q: Do you offer OEM or ODM service?
A: Yes, OEM&ODM are welcome. Please inform us of your OEM requirements and confirm the design, We'll process it accordingly.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship via FedEx, UPS, TNT... It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping are also optional.
Hot Tags: battery backup for modem and router, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












