Features
Deep Cycle Solar Battery 12V lithium automotive battery
Can be connected in parallel up to 4 batteries
Drop-in replacement for lead-acid batteries (plug and play)
Lightweight
Parameters
| Item | Deep Cycle Solar Battery 12V lithium automotive battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP12100A |
| Basic Information | |
| Nominal Voltage | 12.8V*4S |
| Nominal Capacity | 100Ah |
| Energy (WH) | 1280Wh |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 20A |
| Max Charge Current | 100A |
| Continous Discharge Current | 100A |
| Pulse Discharging Rate | 300A(<3s) |
| Recharge Life | Over 3,500 cycles @0.2C 80%DOD |
| Battery Size(L*W*H) | Adjustable |
| Service Life | 15 years |
| OEM/ODM | Yes |
| Applications | Electric Power Systems,Home Applicances,Electric vehicles,Golf carts,electric scooter,electric bicycle,used cars and so on. |
Customized Services: Feel Free send inquiry to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 100Ah

Why Choose MANLY Battery?
Quality Control System
• Raw materials are sent to lab for analysis and strict inspection.
• In Process 100% Quality control , sampling survey and random checking for the product performance.
• The products are 100% tested & inspected before packing.
• For the product returns, analyze the causes and recommend corrective measures to improve it.
QC/Technical Support
• In-house QC staff are responsible for QC.
• The QC staff is proficient, vigorous and conscientious. QC procedures are strict, meticulous and conform to related international standards.
MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, custom, and sale.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: How can I get the sample to check your quality?
A: After price confirmation, you can require samples to check the quality of our products. If you just need a blank sample to check the design and quality.
Q: What can I get the price?
A: We usually quote within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the price, please tell us in your email so that we will regard your inquiry priority.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen, or FOBGuangzhou, you can choose the one which is the most convenient or cost-effective for you.
Q: Is it available for OEM service?
A: Yes, your own brands are available.
Hot Tags: lithium automotive battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












