Features
200ah rv battery for Waterproof Marine Motor Solar Outdoor Energy Storage Rechargeable Lithium Battery
It can be charged with professional photovoltaic system.
Wider temperature range:-20℃~60℃.
Maintenance-free and no acid or water for maintenance in usage
Parameters
| Item | 200ah rv battery for Waterproof Marine Motor Solar Outdoor Energy Storage Rechargeable Lithium Battery |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP12200A |
| Case | ABS/PVC/Metal/Optional |
| Cell | 3.2V cell |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Typical Capacity | 200Ah |
| Energy (WH) | 2560Wh |
| Working Voltage | 10.0V ~14.6V |
| Charge Mode | CC-CV |
| Charge Current | 40A~100A |
| Peak Charge Current | 200A |
| Continous Discharge Current | 200A |
| Pulse Discharging Rate(<1s) | 400A |
| Cycle Life | >3500 cycles |
| Size | Adjustable |
Customized Services: Feel Free send inquiry to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 200Ah

Why Choose MANLY Battery?
Complete System
We will put on shelves of batteries, battery packs, BMS, battery boxes, and others like inverters, chargers, solar panels if needed, one after another, here to provide you with a super one-stop service.
Top Services
We will test all batteries, and send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm, this is our responsibility.
Quality
More than 12 years of experience in the battery industry, mature production and technology process
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can I just try samples for the first order?
A: Trail order is acceptable. We can sell just few pcs for you the confirm the specifications of our products.
Q: what is your warranty?
A: We offer 3 years warranty for all our battery pack.we ensure at least 3500 cycle life for the LiFePO4 battery pack,which means,after 3500@80% DOD,there will still around 60% capacityt left.
Q: Are you a factory?
A: Yes, our factory located in DongGuan city, Guangdong province.
Q: Do you have your own R&D team?
A: Yes, we can customize products as your requirements.
Q: Do you provide samples ?
A: Yes, We provide samples.
Hot Tags: 200ah rv battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













