Features
12v 300ah lithium ion battery LiFePO4 pack for E-boat
Good storage performance, stable discharge
Excellent life span over 10~15 years
Excellent performance when charging and discharging.
Parameters
12v 300ah lithium ion battery LiFePO4 pack for E-boat | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V300A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12V/4S |
| Rated Capacity | 300Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 3600Wh |
| Lifespan | 3500+ times |
| Self Discharge/Monthly | < 2% |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 30A |
| Max Charing Current | 300A |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 300A |
| Max discharge current | 600A(<3s) |
| Mechanical Data | |
Battery Housing![]() | Optional |
| Product Dimension | Optional |
| DC Connector | Optional |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Strict aging test: aging test process "charge-discharge-charge", 100% fully inspected and qualified for shipment
3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation
Safety comes first: We are committed to producing ultra-reliable, ultra-safe quality lithium batteries.
Direct Manuafcturer
Our factory is located in Guangdong China and has several branches
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What can you buy from Manly?
A: LiFePO4 Battery,lithium iron phosphate battery,lfp lithium,12 volt lithium iron phosphate battery, LiFePO4 battery bank, powerwall home battery and other different.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: DHL, UPS, FedEx or TNT for samples. For mass order, you can choose Sea or Air shipment.
Q: Do I need to use a solar panel controller to charge via solar?
A: Yes, the charge voltage should be 14.6V and the charge current should be 9Amp.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's three year's warranty, for quality problems, we will send you a new one.
Hot Tags: 12v 300ah lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













