Introduction
Our company's product Rv Battery For Dry Camping has been though strict production procedures so that the quality can be guaranteed. And it provides the functions of overpower protection, overcharging protection and backconnection protection so as to ensure a safety use and can stop the problems happening like explosion or fire. Another point is that we support the custom service to meet your requirements. This battery also has a wild rang of uses, please feel free to contact us.
Features
For 12 volt rv battery for dry camping led lighting, it has a loner service life which can be recycled for over 3500 times. It uses eco-friendly materials without causing any pollutions. It's also harmless as the characteristic of lead free. Moreover, the light weight and small volume is more suitable to carry. The large power capacity can be used for a long time. This battery has advantages of drop-in replacement for lead-acid batteries (plug and play). Another point is that it complies with the IP65 waterproof standard.
Parameters
12 volt rv battery for dry camping led lighting | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V20A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 20Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 240Wh |
| Lifespan | Up to 3500 times |
| Self Discharge | < 2% per month |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 4A |
| Max Charing Current | 20A |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 20A |
| Max Pulse discharge current | 60A(<3s) |
| Mechanical Data | |
Housing![]() | TBD |
| Max Dimension | Customzied |
| DC Plug | TBD |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Perfect Accessories
If you plan to assemble the battery packs by yourself, no need to worry about not finding suitable accessories, we have prepared all for you, such as busbars, screws, and etc.
Affordable
All battery cell and packs are directly produced and sent out by our factory.
Product size can be customized according to requirements, voltage 3.2V/12V/24V/48V/51.2V/60/72V/optional, capacity size can be customized, ABS waterproof shell is optional
Warranty
36 months for all our lithium batteries
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: What is your quality control process?
A: We are certified with ISO-9001, and strictly follow the ISO procedures. We do 100% testing for any of the batteries before the order has been delivered.
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: rv battery for dry camping, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













