Features
12V LiFePO4 20Ah Battery
1.12V LFP LiFePO4 batteries with 2,000 cycles at 100% DoD (up to 10x lead-acid batteries)
2.20Ah at C/5 to C/100 | Group Size: Small
3. Lightweight construction, considerably lighter than comparable SLA or VRLA batteries of the same size
4. Higher capacity than comparable SLA or VRLA batteries
Parameters
| Battery item | 12V LiFePO4 20Ah Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1220A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 20AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 20A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Adjustable |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Charge Mode | CC/CV |
| Short circuit protection | With protection |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Long cycle life battery can ensure high-quality battery. we are committed to 1.5 times the cycle life of more than other factories!
2. We have the experience of cooperating with the big international customers!
3.Quick response to clients’ inquiries within 7*24hrs
4. More than 12 years experience in producing lithium battery products for various applications.
5. Supply tailor-made solutions provided by our experienced team and professional engineers!
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1. What are your company's strengths?
Our direct factory has very rich experience in custom types of high-voltage, high-capacity, high-performance batteries 12 V / 24 V/ 48 V / 80 V RV batteries, electric forklifts, golf carts, ocean, autonomous mobile cars, lead-acid battery replacement, solar energy home Energy storage, can provide you with the most professional technical support.
Q2. Do you accept OEM/ODM?
Yes, we accept OEM/ODM.
Q3. What is the lead time of the batch order?
Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different items.
Q4. What are the terms of payment?
For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% payment will be paid before delivery.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v lifepo4 20ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












