Features
Lithium Iron Phosphate Battery 12V 120Ah
1.High cycle life 5000 @ 50% DOD
2.More economical than AGM / Gel batteries
3.Safest lithium chemistry with high energy
4.In built-in over-charge and over-discharge protection
5.Internal cell balancing
Parameters
| Battery item | Lithium Iron Phosphate Battery 12V 120Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP12120A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 120AH |
| Minimum Capacity | 120AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Discharge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 120A Customized |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | 25°C, monthly ≤3% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Storage Temp.(60-80% SOC Storage) | -10~45℃ |
| Charge Method | CC/CV |
| Battery Case | ABS Plastic Case |
| OEM/ODM | Acceptable |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Quick and professional response to your inquiries within 24h
2. The tailor-made solutions will be provided by our experienced team and professional salesperson.
3. More than 12 years of experience in producing lithium battery cells and battery packs for various applications.
4. Original factory quality and long-term cooperation to reach a win-win relationship.
5. All MANLY deep cycle batteries are customized based on the different applications.
6. All of our 12V Deep Cycle Golf Cart Batteries are produced by domestic branded MANLY manufacturers.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Are you a trading company or manufacturer ?
A1: We are manufacturer.
Q2: Do you have your own R&D team?
A2: Yes, we can customize products as your requirements.
Q3: Do you provide samples ?
A3: Yes, We provide samples.
Q4: How about the quality?
A4: We have the best professional engineer and strict QA and QC system.
Q5: How’s the package?
A5: Normally are cartons, but also we can pack it according to your requirements.
Q6: How’s the delivery time?
A6: It depends on the quantity you need, 1-25 days usually.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium iron phosphate battery 12v 120ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












