Overview
Our company's product 12V 30Ah Lithium Deep Cycle Battery has been through strict quality inspections so that the quality of it can be guaranteed. We provide various protection functions so as to ensure a safety use such as overpower protection, backconnection protection and overcharging protection which can prevent it form degrading and extend the service life. Also this battery has a wild range of uses which can meet your requirements. Please feel free to contact us if there are any questions.
Features
This 2V 30Ah Lithium Deep Cycle Battery has a light weight and is smaller compared with other products so that it's convenient to carry. And it has a steady performance that can be used for a long time after charging fully, which is more powerful and durable. Also, there is no memory effect of this battery and it belongs to green product which will not cause any pollutions to environment. Besides, it has a temperature resistance and conforms to IP65 waterproof standard. Another point is that it can be recycled for over hundred times.
Parameters
| Battery item | 12V 30Ah Lithium Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1236A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 36AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 30A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Can be customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Acceptable |
| Charge Mode | CC/CV |
| Case | Black metal case |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Rich Experience in R&D and production more than 12 years!
2.Advanced automatic production line!
3.OEM&ODM custom services!
4.Delivery Time: 10~25 days after receiving the deposits.
5.Packaging Details: Standard export carton or OEM package.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: How can I get the price?
A1:We usually quote within 24 hours after we get your inquiry(Except weekend and holidays).If you are very urgent to get the price, please email us or contact us in other ways so that we can offer you a quote.
Q2: What is your lead time?
A2: It depends on the order quantity and the season you place the order.Usually we can ship within 7-15 days for small quantity,and about 30 days for large quantity.
Q3: What is your payment term?
A3: T/T,and Paypal.This is negotiable.
Q4: What is the shipping method?
A4: It could be shipped by sea,by air or by express(EMS,UPS,DHL,TNT,FEDEX and etc.).Please confirm with us before placing orders.
Q5:Why choose us?
A5: We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them,no matter where they come from.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 30ah lithium deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












