Features:
12V 33AH Battery
1.Good high or cold temp performance
2.High capacity & light weight
3.Environmentally friendly
4.No memory effect
5.LCD display can be add.
Specification:
| Battery item | 12V 33AH Battery |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1233A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 33AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 16A |
| Discharge Peak Current | 33A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Professional OEM & ODM service
2. Outstanding design and R&D team
3. Best quality control--55 QC checking points
4. Small quantity order/trial order accepted
5. Excellent quality and 24 hours after-sales service
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
Q: What is the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship via FedEx, UPS, TNT... It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping are also optional.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 33ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












