Features:
12V 44AH Battery
Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature
Free of maintenance
Internal cell balancing
Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead acid battery
Possible deep discharges (up to 100%)
Specification:
| Battery item | 12V 44AH Battery |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1244A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 44AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 22A |
| Discharge Peak Current | 44A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | BMS integrated |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.24 hours of product service from a business specialist
2. The most up-to-date product catalog
3. Accurate quotation of products you like
4. Free ODM & OEM sample service
5. Provide a one-stop purchasing service for related products free of charge
6. One-stop customs clearance service to support all trade terms
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:Can I have samples to test? And what is the lead time for sample orders?
A1:Yes, we can supply samples, the lead time for samples is 7-10 days. and buyer pays for sample cost and shipping cost.
Q2: Do you provide after-sales service?
A2: Yes, the warranty is 3 years, if any quality problems on our side during this period, we can send a new one as a replacement.
Q3 What is your company's advantage?
A3: We only supply high-level quality of battery and we guarantee on-time shipment, we also provide excellent after-sales service
Q4: Do you accept OEM/ODM?
A4: Yes, it is available.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 44ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












