Features:
12V 55AH Battery
1.Longer cycle life.
2.No sulfation, no degassing.
3.Wide temperature performance.
4.Rechargeable and no memory effect.
5.Smaller dimensions and light weight.
6.Safer and more environmentally friendly
Specification:
| Battery item | 12V 55AH Battery |
| Brand name | MANLY |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1255A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 55AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 55A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | BMS integrated |
| Weight | Customized |
| Connector | Customized |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, production and sales.
2. With a total span of 120,000 square meters, monthly production capacity can exceed 6,000,000 Ah in our factories.
3. Flexible customizing and manufacturing orders are accepted.
4. Providing high-quality products with our professional R&D team support, accomplished and experienced workers, and advanced automatic equipment.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. Are you a factory or trading company?
We are a professional manufacturer of customized batteries pack and energy storage systems.
2. What's your usual payment term for orders?
We accept terms of TT / Paypal / LC, etc.
3. Could I get samples?
Yes. Samples are FREE for your evaluation.
4. How can I get your price list?
Please leave your contact info, such as Email to us. We will contact you and pass our quotation sheet to you.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 55ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












