Features
Customize 12v 45ah LiFePO4 Battery
Wider temperature range:-20℃~60℃
Lighter weight: About 40% ~50% of the weight of a comparable lead acid battery
Maintenance-free and no acid or water for maintenance in usage
Excellent large current discharge performance, and have obvious advantages in startup and climbing
Parameters
| Item | Customize 12v 45ah LiFePO4 Battery |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1245A |
| Housing | Plastic |
| Inside Cell | LiFePO4 Battery |
| Basic Information | |
| Voltage | 12V |
| Rated Capacity | 45Ah |
| Working Voltage | 8V ~14.6V |
| Charge Mode | Constant current constant voltage |
| Overcharge Protection Voltage | 3.65V/Cell |
| Over-discharge Protection Voltage | 2.0V/Cell |
| Suggested Charge Current | 9A |
| Max Charge Current | 45A |
| Working Discharge Current | 45A |
| Peak Discharging Rate(<3s) | 135A |
| Cycle Life | More than 3500 times |
| Size(L*W*H) | Adjustable |
| Low Self-Discharge Rate | <2% per month |
| Calendar life | 10~15 Years |
| Plug | Optional |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 45Ah
*Application of Electric Vehicles
With the increasingly serious problem of environmental deterioration and uncontrolled exhaust emissions, people pay more and more attention to the development and use of green energy. Therefore, the new generation of lithium-ion batteries has been gradually accepted by most people in the field of electric vehicles because of its advantages of less pollution, reusability, and energy diversification, and has been widely praised.
* Aerospace applications
Due to the strong service life and safety and stability of lithium-ion batteries, lithium-ion batteries have also been widely used in the aerospace field. At present, the main role of lithium-ion batteries in the aviation field is to provide support for launch and in-flight calibration and ground operations
* Other applications
Lithium electronic batteries have a wide range of applications, including smart watches, CD players, smart phones, MP3, MP4, professional cameras, video cameras, drones, etc. It is widely used as a backup emergency power supply from hospitals, hotels, supermarkets, etc.

Why Choose MANLY Battery?
1,Manly is in the lithium battery field for around 12 years, the factory is around 120000 square meters.
2,Manly had around 60+ engineers in structural, software, and hardware, they are all in the lithium battery field within around 5-10 years.
3,If customers need, we usually choose a metal casing charge with a built-in cooling fan, which is better and safe ensure the charge is safe and circle life of the battery
4,Hundred models covering a full range of batteries.
5,MANLY Battery can produce and process lithium batteries, mercury-free alkaline batteries, and high-energy carbon batteries, our products are widely used in RV/Golf Cart/Yacht/Marine/Backup/Solar, etc.
6,MANLY Battery is one of the largest battery manufacturing centers in China
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: Do you have any sales service?
A: Yes, we do a 3+ Years Warranty for any of our batteries. We keep the promise we do a full refund for the defective battery.
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Hot Tags: 12V 45Ah LiFePO4 Battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












