Features
12V 7Ah li Ion Battery
1.Bluetooth technology to monitor battery status
2.Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
3.Drop in replacements (plug and play)
4.Run as many needed in parallel
5.Comes with an 8 year limited warranty to give you peace of mind with your purchase.
6.Can go up to 4 in series with this battery
Parameters
| Battery item | 12V 7Ah li Ion Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Minimum Capacity | 7AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Charge Current | 5A |
| Discharge Peak Current | 7A |
| Fast Charge Current | 0.5C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Water Dust Resistance | IP55 |
| Outer Package Material | ABS case |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| BMS | Yes |
| OEM/ODM | Yes |
| Series Support | Yes |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Over 12 years of experience in the R&D, manufacture and sales of energy storage batteries, robotics batteries, solar batteries,
2.Flexible production line to meet various orders.
3.The source of raw materials and production process are strictly controlled.
4.One-to-one pre-sale/sale/after-sale professional technical support.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: what kind of product quality does your factory offer?
A: Of course, Brand A and never been used.
Q: What about the lead time for MANLY's battery production?
A: We usually ship by UPS, TNT... It usually takes 5 ~ 10 days to arrive. Airline and sea shipping are also optional.
Q: Can you provide OEM or ODM service?
A: Of course, we provide all kinds of OEM/ODM services for our clients all around the world.
Q: Do you provide after-sales service?
A: Our battery products are with 36 months warranty, 100% replacement for free if a quality problem occurred.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 7ah li ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












