Features
Solar Lithium Battery 20Ah 12V LiFePO4
1. Safest lithium chemistry with high energy
2. World-Class safety features
3. Standby and Auto-start modes to increase battery life
4. Can be connected in parallel up to 4 batteries
Parameters
| Battery item | Solar Lithium Battery 20Ah 12V LiFePO4 |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1220A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 20AH |
| Minimum Capacity | 20AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 15A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Self-discharge Rate | 25°C, monthly ≤3% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Accept |
| Outer Package Material | Metal Box |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. A variety of uses to choose from outdoor energy storage batteries, batteries for PV systems and etc.
2. Imported BMS chip protection system.
3.Longer life, 3,500 complete charge/discharge cycles, capacity not less than 80% of the initial.
4.After-sales service for 36 months.
5. The strict quality inspection process.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Do you offer a guarantee for the products?
A1: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Q2: What's the MOQ limit?
A2: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q3: What are the lead time?
A3: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium battery 20ah 12v lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












