Features
80Ah 12V LiFePO4 Battery
1. Automotive-grade lithium battery
2.More light-weight & Clean energy
3. Built-in BMS protection
4. Safe and Reliable
5.3,500 + cycles of charge and discharge
Parameters
| Battery item | 80Ah 12V LiFePO4 Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1280A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.0~14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous Charge Current | 20A or customized |
| Discharge Peak Current | 10A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Charge Mode | CC/CV |
| Casing | Metal Box |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Good Reputation, With over 12 years of history in the lithium industry.
2. Different payments from T/T, Western Union, Paypal, LC and etc.
3.Quick and professional response to your inquiries within 24h.
4. All MANLY deep cycle batteries are customized based on the different applications.
5. All of our 12V Deep Cycle Golf Cart Batteries are produced by domestic branded MANLY manufacturers.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Are your battery real capacity?
A1: All of our battery cells with grade A, 100% new, and real capacity. If you need B grade cells, please contact us separately for the price and lead time as well as the discount.
Q2: Can I just try samples for the first order?
A2: Trail order is acceptable. We welcome sample orders to test and check the quality, but we don't provide free samples.
Q3: What about the lead time?
A3: Sample needs 5~7 days, mass production needs 2~4 weeks, It depends on your order quantity.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 80ah 12v lifepo4 battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












