Features
12v Lithium Solar battery for rv outdoor camping solar power tool spare battery
Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
Wider temperature range:-20℃~60℃
Support for Series application expansion (up to 51.2V) and two in parallels
Parameters
| Item | 12v Lithium Solar battery for rv outdoor camping solar power tool spare battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP1250A |
| Basic Information | |
| Nominal Voltage | 12V*4S |
| Nominal Capacity | 70Ah |
| Energy (WH) | 896Wh |
| Charge Mode | CC/CV |
| Charge Current | 14A |
| Max Charge Current | 70A |
| Continous Discharge Current | 70A |
| Pulse Discharging Rate | 210A(<3s) |
| Recharge Life | Over 3,500 cycles |
| Dimension | Adjustable |
| Service Life | 10~15 years |
| OEM/ODM | Acceptable |
Customized Services: Feel Free send inquiry to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 70Ah

Why Choose MANLY Battery?
Payment
Different payment from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc
Cheapest Price
We have a complete production line from the battery cell to the battery pack
Our Efficiency
Fast delivery service
Quick and professional response to your inquiries within 24h
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can I return the sample fee afterwards?
A: As long as the cumulative purchase quantity reaches the standard on time, all can be refunded or discounted in the large goods sample fee, the specific need to negotiate according to the actual case.
Q: Is your product certification complete?
A: We have CE/FCC/ROHS/MSDS certificates for regular products, and we can apply for corresponding certificates for custom products according to customers' requirements.
Q: Can I have a 12v 70ah lithium battery sample order?
A: Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen or FOB Guangzhou. You can choosethe one which is the most convenient or cost effective for you.
Hot Tags: solar battery for rv, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












