Features
12V 80Ah Deep Cycle Lithium Battery
1.It is high integrated with less installation space.
2.Long life cycle, >3000 times at 80% DOD.
3.It without heavy metals and environment friendly.
4.Maintenance free,there is no memory effect.
5.Internal BMS with full protection,battery has high voltage protection with higher reliability.
Parameters
| Battery item | 12V 80Ah Deep Cycle Lithium Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No | MLP1280A |
| Cell Technology | LiFePO4 |
| Battery Module Capacity (Wh) | 1024 |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 40A |
| Discharge Peak Current | 80A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | 2000cycle (100%DOD) |
| Dimension | Adjusted |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Charge Mode | CC/CV |
| Warranty | 3years |
| BMS system | Built-in Smart BMS |
| BMS Balance Type | Active Auto-Balancing |
| Battery Case | ABS |
| Communication method | Option of CANBUS OR RS485, SMbus |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Experience--More than 12 years Specialized in lithium battery
2.Certification--CE,MSDS,Test Report from National Center For Quality Supervision and Inspection of Battery Products approved.
3. Quality Control-- 37 production process,7 steps quality check to promise stable quality and high reliability for you.
4. Best Material-- Insist on choosing top quality cell, material and accessories,lithium battery last longer time.
5. Fresh battery-- All battery is fresh Production.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What are your company's strengths?
A: We are the manufacturer with our own factory (3 production bases), has very rich experience in custom types of different voltage and capacity lithium batteries 12 V / 24 V/ 48 V / 72V RV batteries, electric forklifts batteries, golf carts batteries, automatic guidance vehicle batteries, lead-acid battery replacement, lithium Battery for Caravan, solar energy home energy storage battery, can provide you with the most professional technical support.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 80ah deep cycle lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












