Features
Free Maintenance rechargeable 12v deep cycle rv battery
Lighter weight: About 40% ~50% of the weight of a comparable lead acid battery.
It can be charged with professional photovoltaic system.
Free of maintenance .
Internal cell balancing.
Parameters
| Item | Free Maintenance rechargeable 12v deep cycle rv battery |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1224A |
| Housing | PVC/Adjustable |
| IP Level | IP65 |
| Color of Case | Customized |
| Cell Material | 3.2V Battery |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Typical Capacity | 24Ah |
| Standard Capacity(Wh) | 307.2Wh |
| Working Voltage Range | 8.8V ~14.6V |
| Charge Mode | Constant current and constant voltage(CC/CV) |
| Charge Current | 4.8A/Adjustable |
| Max Charge Current | 24A/Adjustable |
| Working Discharge Current | 24A/Adjustable |
| Peak Discharging Rate(<3s) | 72A/Adjustable |
| Cycle Life | >3500 times @0.2C |
| Size(L*W*H) | Customzied |
| Self-Discharge Rate | <2% per month |
| Lifespan | 10+ Years |
Customized Services: Feel Free send inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 24Ah

Why Choose MANLY Battery?
We focus on producing lithium battery cell and packs assembly
Factory, professional production, quality assurance
Excellent management team, professional technical personnel
Professional technical personnel, providing professional technical
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: Why choose MANLY Battery?
A: 1.Quick response to clients' inquiries within 12h.
2.Strong R&D team all kinds of latest products available.
3.More than 12 years experience in producing battery products for various applications.
4.Value quality and long-term cooperation to reach win-win relationship.
Q: Do you have any sales service?
A: Yes, we do a 3+ Years Warranty for any of our batteries.We keep promise we do full refund for the defective battery.
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Hot Tags: 12v deep cycle rv battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












