Features
IFR32650 4S4P Rechargeable 12v golf cart batteries
Maintenance-free and no acid or water for maintenance in usage
Small size, light weight: 1/3 size of lead acid battery, 70% size of Ni-MH NiCd battery,
Low self-discharge rate: < 2% monthly
Most safe no explosion no fire
Parameters
| Item | IFR32650 4S4P Rechargeable 12v golf cart batteries |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP1220A |
| Housing | Optional |
| IP Level | IP65 |
| Color of Shell | Black/White/Bule/Green/Optional |
| Cell type | LiFePO4 Battery |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Typical Capacity | 20Ah |
| Standard Capacity(Wh) | 256Wh |
| Working Voltage | 8V ~14.6V |
| Standard Charge Mode | Constant current and constant voltage |
| Charge Current | 4A |
| Max Charge Current | 20A |
| Working Discharge Current | 20A |
| Max Discharging Rate(<3s) | 60A |
| Cycle Life | >3500 times @0.2C 80%DOD |
| Size(L*W*H) | Customzied |
| Low Self-Discharge Rate | Less than 2% per month |
| Calendar Life | 10+ Years |
Customized Services: Feel Free send inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 20Ah

Why Choose MANLY Battery?
More than 12 years of experience in producing lithium battery for solar system applications
Nearly 120,000 square meters of R&D and production space
Passed ISO9001 international quality management system
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What about the lead time?
A: New design sample needs 25-30 working days, neutral order mass production time needs 15-20 working days. If OEM orders, would be about 20-25days.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order
Q: Does it come fully charged?
A: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC (approx. 13.15 Volts) due to the transportation restrictions! Hope it helps.
Hot Tags: 12v golf cart batteries, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












