Features:
12V LiFePO4 Battery 80Ah
Supply which requires compact size and lighter weight
The battery module is wrap by PVC
3500+ cycles recovery capacity of 80% initial
No corrosive liquids or harmful heavy metals which are better for the environment.
Specification:
| Battery item | 12V LiFePO4 Battery 80Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1280A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 30A |
| Discharge Peak Current | 80A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel /Series Support | Yes |
| Battery Case | ABS |
| Designed Calendar Life | 10 Years |
| Advantage | High safety (no fire, no explosion), No memory effect, High energy density, Long lifespan |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.Professional lithium battery manufacturer with leading technology
2.There are 5 times inspections for each finished battery before the package.
3.We support OEM/ODM service, support sample orders. MOQ:1 Piece.
4.Packaging Details: Standard export carton or OEM package.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: How do you make our business long-term and good relationship?
A:1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit ;
2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
Q: Can you ship the battery out of China?
A: Of course, we can ship to any country out of China, but could you please share your detailed address for the transportation way checking.
Q: Does your battery pack include BMS? Can we use it for a car?
A: Yes, our battery pack include BMS, you can use it for low-speed car only or aux. power for a standard car. Do not use it for standard cars directly, that will need more complex design BMS for the pack.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v lifepo4 battery 80ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












