Features
12v solar power supply
1. Low self-discharge rate
2. Long cycle life, over 2000times cycle lifetime
3. Green energy
3. Real capacity, long-lasting time;
4. Lightweight, high energy density - 1/2~1/4 in weight compared to LA batteries
5. Widely application: Can be used for Boats, Golf Carts, Golf Carts, Electric Bicycles/Scooters, Solar Energy Storage Systems;
Parameters
| Battery item | 12v solar power supply |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1260A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 60AH |
| Minimum Capacity | 60AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 15A |
| Discharge Peak Current | 10A |
| Charge Current | 10A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | TBD/Customized |
| Working temperature | Charging:0~45 °C; Discharging:-20~60°C |
| OEM/ODM | Welcome |
| Warranty | 36months |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. The LiFePO4 battery did not give rise to burning or exploding when being punctured in the nail penetration test.
2. Its Cold Cranking Amps and voltage were all performing normal, even in the low-temperature test.
3. The great stability in high temperatures was remarkable.
4. Equipped with first-rate BMS, the battery went well in the short-circuit test, discharge test, and charge test as well.
5.66+ professional engineers, R&D center, and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:I wanna customized product, can you provide it?
A1:NO problem, don't be afraid to tell us what you think if you want if we can.
Q2.Why the shipping cost is so expensive?
A2:Because of weight and distance, customs clearance fees, leading to higher costs.
Q3:Guarantee period?
A3:Battey 36 months.
Q4: How long will be the delivery?
A4: Usually delivered in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q5: What is the lead time of the batch order?
A5: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v solar power supply, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












