Features
LiFePO4 12v 150ah electric scooter battery lithium
With a built-in BMS protection system, Powertex deep-cycle batteries can prevent themselves from over-charging, over-discharging and more.
Lighter weight, only about half of a Lead-Acid battery.
Low self-discharge rate, a fully charged Lithium battery will work after more than one year of storage.
Parameters
| Item | LiFePO4 12v 150ah electric scooter battery lithium |
| Brand | MANLY |
| Model Number | MLP12150A |
| Case | ABS/PVC/Metal/Optional |
| Cell | 3.2V cell |
| Basic Information | |
| Voltage | 12.8V |
| Typical Capacity | 150Ah |
| Energy (WH) | 1920Wh |
| Working Voltage | 10.0V ~14.6V |
| Charge Mode | CC/CV |
| Charge Current | 30A/Adjustable |
| Max Charge Current | 150A/Adjustable |
| Continous Discharge Current | 150A/Adjustable |
| Max Discharging Rate(<1s) | 300A/Adjustable |
| Recharge Cycle | 3500+ cycles |
| Size | Adjustable |
Customized Services: Feel Free send inquiry to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12.8V 150Ah

Why Choose MANLY Battery?
Focusing on the production of lithium iron batteries for more than 12 years and sold them all over the world
All aspects of technology are very mature
We are the originator, the price will be more affordable
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What is the delivery time if we place an order?
A: It depends on order quantities. Usually, we can deliver goods within 3 -5 working days for small orders, for more QTY. order, let's confirm when you place official order.
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Q: How can I get the sample to check your quality?
A: After price confirmation, you can require samples to check the quality of our products. If you just need a blank sample to check the design and quality.
Hot Tags: electric scooter battery lithium, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












